Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog

Adam Strug

Śpiewak i instrumentalista. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska” i muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki.

Zobacz teksty autora

Agata Zborowska

Doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej w Instytucie Kultury Polskiej UW, studiowała projektowanie ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, redaktorka bloga „mała kultura współczesna” tworzonego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i „Kulturą Współczesną”, współzałożycielka Zespołu Badań Mody i Dizajnu w IKP UW. Interesuje się materialnością i kulturą wizualną.

Zobacz teksty autora

Albert Kwiatkowski

Archeolog i iranista, tłumacz literatury perskiej: dawnej i nowej, poezji i prozy, literatury mistycznej, ludowej i dziecięcej. Samodzielnie stworzył i redaguje najlepszy polski portal o kulturze Iranu i literaturze perskiej www.literaturaperska.com. Współprowadzi tradycyjny turecki teatr cieni oraz współpracuje z opowiadaczami ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. 

Zobacz teksty autora

Aleksander Baron

Szef kuchni i restaurator. Właściciel restauracji Solec44. Autor felietonów i artykułów podróżniczo-kulinarnych publikowanych m.in. w magazynie KUKBUK oraz na stronach portalu Zwierciadło.pl. Współtwórca Sezonownika – kalendarza produktów sezonowych. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zobacz teksty autora

Aleksandra Sulikowska

Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie opiekuje się Kolekcją Ikon i Rzemiosła Bizantyjskiego. Zajmuje się cerkiewnym malarstwem ikonowym i książkowym XV-XVI wieku, a także późnym ikonowym malarstwem rosyjskim i sztuką staroobrzędowców.

Zobacz teksty autora

Andrzej Dobosz

Andrzej Dobosz urodził się w Warszawie przed wojną. W roku 1951, będąc uczniem Liceum Batorego ogłosił drukiem swój pierwszy tekst.
Uwagę szerszej publiczności zawdzięcza relacji o przymusowym pobycie na obozie wojskowym w roku 1956. Opowiadając o swych spacerach po dużych miastach, nim dojdzie do kolejnego rogu, przypomina sobie jakąś książkę z innego stulecia czy powiedzenie któregoś z profesorów, a miał okazję słuchać państwa Ossowskich, Kotarbińskich, Jerzego Pelca, Klemensa Szaniawskiego, Jana Kotta, Lesza Kołakowskiego. Wydał Pustelnika z Krakowskiego Przedmieścia, Generała w bibliotece, Ogrody i śmietniki, Z różnych półek.

Zobacz teksty autora

Anna Romaniuk

Historyk literatury. Kierownik Zakładu Rękopisów BN. Autorka książki “Drobina białka. Motywy roślinne i zwierzęce w liryce Haliny Poświatowskiej” (2004). Opracowała “Listy do córek” Jarosława Iwaszkiewicza (2010) oraz tomy “Dusza czyśćcowa. Wspomnienia o Stanisławie Grochowiaku” (2010), “Obecność. Wspomnienia o Czesławie Miłoszu” (2013) oraz “Wierność. Wspomnienia o Zbigniewie Herbercie” (2014). Opracowuje korespondencję Tadeusza Różewicza i Henryka Voglera.

Zobacz teksty autora

Anna Theiss

Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała historię sztuki na uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Dziennikarka i redaktorka („Dziennik. Polska Europa Świat”, „Przekrój”, „Wprost”, „Exklusiv”), konsultantka kolekcji sztuki (Fundacja Zwierciadło, Prisma Management), kuratorka (Instytut Goethego, NinA). Tropcielka punktów styku współczesnej humanistyki oraz współczesnej i historycznej produkcji (przemysłowej, sztuki, tekstów).

Zobacz teksty autora

Anna Wyszyńska

Historyk sztuki, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się malarstwem XV i XVI wieku, rzemiosłem artystycznym i ikonografią stroju.

Zobacz teksty autora

Barbara Starecka

Wicenaczelna magazynu kulturalno-kulinarnego „KUKBUK”. Dziennikarka, redaktorka, autorka bloga Nakarmiona Starecka z recenzjami restauracji. Wielbicielka podrobów i przeciwniczka kulinarnych banałów. Ich najgroźniejsze przejawy kolekcjonuje w popularnym cyklu „Koszmary warszawskiej gastronomii”.

Zobacz teksty autora

Bartek Kieżun

Z wykształcenia etnolog, z urodzenia mentalny Włoch, a z zamieszkania krakowianin. Związany z KUKBUKiem kulinarny bloger i dziennikarz. Z pasją edukuje się w zakresie kuchni i wina. Na swoim blogu opisuje swoje potyczki z włoską kuchnią i jej historią. W przerwach między gotowaniem i podróżowaniem do Italii zajmuje się krakowskim Miejscem, a raczej Miejscami: sklepem i barem.

Zobacz teksty autora

Bartosz Tymosiewicz

Absolwent warszawskiej ASP (Wydział Grafiki). Lubi kolaż, w którym montuje stare druki, fotografie i inne śmietnikowe znaleziska w celu uzyskania nowego, zaskakującego efektu.

Zobacz teksty autora

Bill Domonkos

Realizuje filmy i prace wideo, najczęściej o charakterze eksperymentalnym. W swoich działaniach łączy animację cyfrową 2D i 3D z efektami specjalnymi, wykorzystuje również przetwarzane przez siebie nagrania archiwalne. Jego prace pokazywane były na festiwalach filmowych, w kinach, galeriach i muzeach na całym świecie.

Zobacz teksty autora

Fantastyka z lamusa

Projekt kulturoznawców Agnieszki Haski i Jerzego Stachowicza, publicystów „Nowej Fantastyki”, obejmujący wszelkie fantastyczne aspekty rzeczywistości realnej i wyobrażonej przed 1939 rokiem. Czyli wszystko to, co zaprzątało umysły prababek i pradziadów: wizje przyszłości oraz wojen, wirujące stoliki, szalone wynalazki, latające samochody, upiorne zamczyska/domy/auta/pociągi, loty kosmiczne, podniebne miasta, kolonialne sny o potędze, napady, kradzieże oraz niecodzienne przypadki zwykłych obywateli.

Zobacz teksty autora

Grzegorz Joachimiak

Doktorant muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim i wykładowca w Katedrze Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zajmuje się muzyką lutniową i kameralną, mecenatem artystycznym XVII i XVIII wieku; miłośnik dawnej kultury Śląska, źródłoznawca. Producent i pomysłodawca wydania płyty „Saint Amour. Muzyka z rękopisów tabulatur lutniowych cystersów krzeszowskich”, dyrektor artystyczny festiwalu „Szlakiem lutnistów ze Śląska”, twórca strony „Lutnia na Śląsku i w Polsce” www.lute.pl.

Zobacz teksty autora

Jacek Tlaga

Pasjonat fonetyki i fonologii zafascynowany ich ewolucją na przestrzeni wieków, entuzjasta inżynierii lingwistycznej. Konsekwentnie rozwija swój projekt „Pronuntiatio” polegający na rekonstrukcji brzmienia wybranych zabytków językowych.

Zobacz teksty autora

Jan Bończa-Szabłowski

Dziennikarz i publicysta, recenzent teatralny i krytyk sztuki dziennika „Rzeczpospolita”, wykładowca, dramaturg, schulzolog. Absolwent Polonistyki U W, uzupełnionej o zajęcia Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych IACT. Współzałożyciel i pierwszy prezes Fundacji Republika Marzeń. Twórca cyklu wystawienniczego „W stronę Schulza”.

Zobacz teksty autora

Jarosław Mikołajewski

Poeta, pisarz i tłumacz, wykładał w Katedrze Italianistyki UW, wieloletni dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Pisze o kulturze i sprawach społecznych w Gazecie Wyborczej.

Zobacz teksty autora

Julia Mirny

Ilustratorka, malarka, projektantka, ex art.director. Absolwentka Grafiki na warszawskiej ASP. Lubuje się w ilustracji, w której często łączy techniki rysunku i malarstwa ze starymi fotografiami i drukiem cyfrowym. Lubi też psy. Bardziej od ludzi.

Zobacz teksty autora

Kalina Cyz

Absolwentka muzykologii, kulturoznawstwa i logopedii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na co dzień zajmuje się terapią logopedyczną i projektami edukacyjnymi. Pisze o dobrych książkach – głównie dla dzieci.

Zobacz teksty autora

Karolina Sulej

Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW (Zakład Kultury Wizualnej). Działa w Zespole Badań nad Modą i Dizajnem. Dziennikarka kulturalna, związana z „Gazetą Wyborczą”.

Zobacz teksty autora

Krzysztof Spalik

Botanik i ewolucjonista, nauczyciel akademicki na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz publikacji naukowych pisze także artykuły popularnonaukowe i podręczniki szkolne. Uzależniony od kawy, gór i muzyki dawnej.

Zobacz teksty autora

Maciej Bohdanowicz

Doktor sztuk plastycznych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, od 2009 asystent tamże.
W swoich pracach prowadzi niejednoznaczną grę z widzem, igra z jego przyzwyczajeniami, percepcją i wiedzą. Na bazie archiwaliów powołuje do życia nowe obrazy. Fałszując rzeczywistość puszcza oczko do widza, każe mu wierzyć w coś, co wcale wiarygodnym nie jest. I nieustannie pyta, co jest prawdą, a co imitacją.

Zobacz teksty autora

Magazyn „Smak”

Magazyn Smak to pierwszy w Polsce kwartalnik o kulturze jedzenia, ukazuje się od 2012 roku. Na łamach redakcja przybliża zagadnienia i problemy na przecięciu kulinariów i polityki, antropologii, designu, architektury, sztuki i ekonomii. Współpracownikami są dziennikarze i fotograficy m.in. z Polski, Finlandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych.
www.magazynsmak.pl

Zobacz teksty autora

Magda Tejchma

Muzyk i muzykolog, multiinstrumentalistka. Na co dzień wykonuje muzykę dawną i orientalną, współpracuje z Polskim Radiem, czasem tworzy muzykę w warszawskich teatrach i gra muzykę z filmów.

Zobacz teksty autora

Magda Wójcik

Absolwentka filozofii, mieszkanka Krakowa. Na co dzień pracuje w krakowskim oddziale „Gazety Wyborczej”, współpracuje z magazynami „Smak” i „Kuchnia”. W jedzeniu interesują ją najbardziej aspekty kulturowe i ludzie, których sposobem na życie jest karmienie innych. Organizuje małą grupę solidarnego zakupu, prowadzi na Facebooku grupę Krakowskie Wieści Spożywcze, za pośrednictwem której mieszkańcy Krakowa dzielą się nowinkami dotyczącymi sklepów i restauracji z dobrym jedzeniem, a przede wszystkim, wraz z Kasią Pilitowską, tworzy festiwal kulinarny Najedzeni Fest!

Zobacz teksty autora

Magdalena Derwojedowa

Językoznawca, polonista, pracownik Instytutu Języka Polskiego UW. Zajmuje się składnią, a od niedawna też fleksją XIX wieku. Lubi skrzypce, klawesyn i zabytki techniki.

Zobacz teksty autora

Magdalena Herman

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie doktorantka na Wydziale Historycznym UW. Zajmuje się grafiką dawną i historią kolekcjonerstwa.

Zobacz teksty autora

Magdalena Łanuszka

Historyk sztuki, mediewistka, specjalizuje się w malarstwie późnogotyckim (książkowym i tablicowym), szczególnie interesuje ją sztuka i dziedzictwo Europy Środkowej. Współpracuje z różnymi instytucjami, zarówno w zakresie dydaktyki, pracy badawczej, jak i działań popularyzatorskich. Autorka bloga o poszukiwaniu ciekawostek w sztuce: www.posztukiwania.pl

Zobacz teksty autora

Małgorzata Minta

Dziennikarka kulinarna i autorka bloga MintaEats.com. Pisze o trendach, postaciach i zjawiskach, tym, co trzeba zjeść i co lepiej omijać. Na co dzień związana z „Gazetą Wyborczą” i serwisem Wyborcza.pl, współpracuje m.in. z magazynami „Kuchnia”, „Usta” oraz „Food Service Polska”. Nie wierzy, że można nie lubić jedzenia. Nie może żyć bez masła.

Zobacz teksty autora

Marcin Kotowski

Etnobiolog, doktorant Międzynarodowego Studium Nauk Przyrodniczych PAN w Krakowie na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Prywatnie dziad leśny, od czasu do czasu występujący na miedzach. Fan ściółki, staroci i drożdży.

Zobacz teksty autora

Maria Apoleika

Pochodzi z Gdańska, mieszka w Łodzi. Studiowała w szkole filmowej, ale zajmuje się głównie malarstwem i ilustracją. Dokumentuje fotograficznie i malarsko swoją dzielnicę – Stare Polesie. Wraz z Kubą Gornowiczem prowadzi Psie Sucharki, stronę z komiksami o śmiesznych pieskach. Jej zainteresowania: malarstwo, ona sama, najbliższe otoczenie, podróże gdzieś dalej, literatura, zwierzęta, rośliny i internet. Wbrew pozorom istnieje również wiele rzeczy, które zupełnie jej nie interesują.

Zobacz teksty autora

Michał Choptiany

Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt/post-doc na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się środkowoeuropejskimi dyskusjami na temat chronologii i reformy kalendarza w okresie od XV do XVII w.

Zobacz teksty autora

Michał Herer

MICHAŁ HERER – filozof i tłumacz związany z Wydziałem Filozofii UW. Publikował teksty poświęcone myśli i kulturze współczesnej, w tym książki: „Gilles Deleuze. Struktury – Maszyny – Kreacje” (2006), „Filozofia aktualności. Za Nietzschem i Marksem” (2012) oraz „Pochwała przyjaźni” (2017). Przekładał m.in. Althussera, Deleuze’a, Foucaulta i Theweleita.

Zobacz teksty autora

Michał Zdunik

Doktorant w Zakładzie Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku i członek Pracowni Historii Dramatu Polskiego 1864-1939 w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW. Kończy kulturoznawstwo w ramach MISH, studiuje reżyserię na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Interesuje się kulturą i literaturą modernizmu (ze szczególnym nieuwzględnieniem dramatu), teatrem Jerzego Grzegorzewskiego i komparatystyką muzyczno-literacką; zajmuje się również dramatopisarstwem. Publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Teatrze” i „Ruchu Muzycznym”.
Prowadzi autorskiego bloga: zdunik.blogspot.com.

Zobacz teksty autora

Olga Badowska

Dziennikarka kulinarna i zastępczyni redaktorki naczelnej miesięcznika „Kuchnia”. Studiowała kulturoznawstwo, prowadziła klub kolacyjny na Saskiej Kępie, robiła performensy kulinarne w Polsce i za granicą. Namiętnie kolekcjonuje książki kucharskie, zwłaszcza te stare i dziwne. Eksploruje wszystko, co związane z antropologią jedzenia, zbiera owoce w warszawskich parkach, uwielbia karmić i być karmioną przez ludzi z pasją.

Zobacz teksty autora

Paulina Kowalczyk

Doktorantka w Katedrze Historii Sztuki Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, związana z Ośrodkiem „Brama Grodzka Teatr NN”. Zajmuje się ikonografią chrześcijańską.

Zobacz teksty autora

Paweł Stępień

Literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, bada zwłaszcza dzieła literatury dawnej, które postrzega jako mikrokosmos kultury. Wiele uwagi poświęcił literaturze religijnej średniowiecza, rozpatrując ją w kontekście ówczesnej teologii, estetyki, poetyki, zajmował się też m.in. tematyką religijną w facecjach Mikołaja Reja, platońskimi inspiracjami literatury staropolskiej i libertynizmem w poezji polskiej XVII stulecia.

Zobacz teksty autora

Paweł Szypulski

Członek Rady Programowej i zespołu Miesiąca Fotografii w Krakowie. Twórca wizualny pracujący z różnorodnymi materiałami archiwalnymi. Z wykształcenia antropolog specjalizujący się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych.

Zobacz teksty autora

Urszula Dobrzańska

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, korektorka. Interesuje się historią literatury fantastycznonaukowej i problematyką społeczeństwa nadzorowanego. Autorka bloga O dystopiach.

Zobacz teksty autora

Wacław Forajter

Wacław Forajter – pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, krytyk, tłumacz. Prywatnie fan kina blaxploitation i rozbudowanych sekcji dętych. Mieszka w Katowicach.

Zobacz teksty autora

Wojciech Kordyzon

W Bibliotece Narodowej pracuje w Zakładzie Zbiorów Cyfrowych nad rozwojem Polony. Naukowo zajmuje się kulturą epok dawnych (zwłaszcza wczesnonowożytnym piśmiennictwem protestantów w Rzeczypospolitej) oraz edytorstwem tekstów staropolskich.

Zobacz teksty autora

Wojciech Milej

Student historii na Uniwersytecie Warszawskim. Researcher w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. W. Pileckiego. Autor artykułów publikowanych na łamach „Przeglądu Historycznego”(4/2017) i „Skarpy Warszawskiej”. Od 2015 r. Licencjonowany przewodnik po Warszawie. Poza godzinami pracy interesuje się kulturą Chin i grami planszowymi.

Zobacz teksty autora