Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog

Autor: Fantastyka z lamusa

Projekt kulturoznawców Agnieszki Haski i Jerzego Stachowicza, publicystów „Nowej Fantastyki”, obejmujący wszelkie fantastyczne aspekty rzeczywistości realnej i wyobrażonej przed 1939 rokiem. Czyli wszystko to, co zaprzątało umysły prababek i pradziadów: wizje przyszłości oraz wojen, wirujące stoliki, szalone wynalazki, latające samochody, upiorne zamczyska/domy/auta/pociągi, loty kosmiczne, podniebne miasta, kolonialne sny o potędze, napady, kradzieże oraz niecodzienne przypadki zwykłych obywateli.

Mózg Piłsudskiego

Niesamowita legenda nie skończyła się wraz z jego śmiercią, przybrała za to dość ciekawe formy. Jedną z nich jest kwestia mózgu Piłsudskiego, którego badanie miało wyjaśnić, na czym polegał geniusz Marszałka.


W roku 2000

Jednym z największych bestsellerów końca XIX wieku była powieść traktująca o wydarzeniach z roku 2000: Looking Backward Edwarda Bellamy’ego. Pod jej wpływem w Stanach Zjednoczonych założono aż 162 „Kluby Bellamy’ego”, propagujące idee zawarte w powieści; lata później Erich Fromm nazwał Looking Backward „jedną z najbardziej niezwykłych książek, jakie opublikowano w Ameryce”.