Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog

Rękopis zawierający Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium (Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich) oraz Vitae episcoporum Cracoviensium (Żywoty biskupów krakowskich) Jana Długosza to jeden z najwspanialszych rękopisów iluminowanych w polskich zbiorach. Miniatury wykonane przez warsztat Stanisława Samostrzelnika powstawały w latach 1531-1535 na zlecenie biskupa Piotra Tomickiego. Dziś cały rękopis można zobaczyć w Polonie, a każda ze scen ukazanych na obfitujących w szczegóły miniaturach prosi się o ożywienie.

abp4

Święty Stanisław adorowany przez króla Zygmunta Starego i biskupa Piotra Tomickiego. Świętego flankują aniołowie trzymający palmę męczeńską i królewską chorągiew, a u jego stóp klęczy wskrzeszony Piotrowin. Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 4.

abp3

Borzysław herbu Łabędź, arcybiskup gnieźnieński w latach 1316–1317, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 50.

abp2

Wincenty Kot z Dębna herbu Doliwa, arcybiskup gnieźnieński w latach 1437-1448, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 82.

abp6_b

Janusz Suchywilk, arcybiskup gnieźnieński w latach 1374 -1382, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 61.

abp5

Bogumił, arcybiskup gnieźnieński (prawdopodobnie) w latach 1075-1092, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 28.

krolowie_gif

Pokłon Trzech Króli, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 29.

◊◊◊

Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich będzie można zobaczyć w ramach pokazu Pierwsze/Najstarsze w sobotę 27 lutego 2016 w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Więcej informacji TUTAJ, strona wydarzenia na FB. Zapraszamy!