Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog

Andrzej Dobosz poleca. Wacław Lewandowski. „Poeta niemodnyˮ. Kraków 2020


Wacław Lewandowski jest historykiem literatury, profesorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i wydawcą. Zajmuje się literaturą XX wieku. A szczególnie, przeczytałem na stronie UMK, interesuje go okres wychodźstwa wojennego i emigracji pojałtańskiej. Opublikował liczne teksty, m.in. o Józefie Mackiewiczu, Kazimierzu Wierzyńskim, Melchiorze Wańkowiczu, Wacławie Zbyszewskim, Juliuszu Mieroszewskim, Adamie Ciołkoszu, Marianie Hemarze, Marii Kossakowskiej.

Wydał książki: Józef Mackiewicz. Artyzm, biografia, recepcja (200), Oswoić Wyspy. Wielka Brytania i Brytyjczycy w piśmiennictwie polskiego wychodźstwa wojennego i drugiej emigracji (2017), Strofy dla mew i mgieł… Z dziejów drugiej emigracji (i jej relacji komunikacyjnych) (2005) i monografię poświęconą Janowi Lechoniowi Poeta niemodny.

Redakcja Biblioteki Krytyki Literackiej Kwartalnika Nowy Wpis, w powtarzanym

 w każdej kolejnej publikacji tekście Od Wydawcy, tłumaczy, dlaczego powstała ta seria:

Od wielu lat z kręgu środowisk polonistycznych płyną alarmujące głosy o stanie świadomości literackiej Polaków. Chcielibyśmy, aby obejmowała ona pełny kanon literatury polskiej, ale nie mamy pewności, że tak jest. Chcielibyśmy także, by funkcjonowały w niej nazwiska autorów spoza kanonu szkolnych lektur, ale wiemy, że tak nie jest. Sporo napisano już o tym, że literatura bywa dziś wypychana z miejsca, które jeszcze niedawno zajmowała w hierarchii dóbr kultury. Widzieliśmy i wciąż obserwujemy, jak stopniowo traci ona swoje ważne miejsce w formowaniu języka komunikacji społecznej.

Dość dużo wiemy o kryzysie czytelnictwa – o tym, że ma on dwa wymiary. Najbardziej uchwytny jest ten ilościowy – Polacy niewiele czytają.

…jeszcze w latach 80. polscy uczniowie mieli szansę zdobywania umiejętności odczytywania tekstów trudnych – wyrafinowanych artystycznie. W latach 90. ów system został… odrzucony na rzecz takiego, który pozwala opanować przede wszystkim umiejętności czytania tekstów użytkowych. Skutki widzimy dziś gołym okiem.

Brakuje dziś książek przypominających choćby te, które ukazywały się w ramach Biblioteki Analiz Literackich. Stąd pomysł powołania do życia niniejszej serii wydawniczej.

Poeta niemodny. O twórczości poetyckiej Jana Lechoniaˮ jest monografią poświęconą poecie.

W trzech rozdziałach autor zajmuje się: biografią poety, wybranymi tomikami wierszy poety: Karmazynowy poemat (1920), Srebrne i czarne (1924) i wierszami z okresu wojennego wychodźstwa i emigracji, które możemy przeczytać w Antologii umieszczonej na końcu książki.

Wcześniej Wacław Lewandowski dokonuje analizy wybranych wierszy: Mochnacki, Do Madonny Nowojorskiej, Już nie nam go sądzić… – wiersza o przyjacielu, napisanego zaraz po nagłej śmierci Juliana Tuwima w Zakopanem w roku 1953, Bzy w Pensylwanii

 i Poeta niemodny:

Mówią mi: Nic nie wskrzesi czasu, co przeżyty,

Wkrótce o nim i pamięć wśród młodych się zatrze.

Zabieraj sobie swoje stare rekwizyty,

Bo nową będą grali sztukę w teatrze.

Cóż robić? Trzeba upić ambrozji się flachą

Co jeszcze mi zostało z młodzieńczych bankietów.

Wychodzę z różą w ręku, z księżycem pod pachą,

A resztę pozostawiam dla nowych poetów.

(„Wiadomości” Londyn 1955, nr 46 z 13 listopada)

W tymże numerze „Wiadomościˮ ukazał się wiersz Emigracja poświęcony Witoldowi Małcużyńskiemu:

Na paryskim poddaszu huczy wiec wygnańczy,

Siedzą starzy wodzowie w wspomnień dym zasnuci,

Podkówki krzeszą ognia, cała sala tańczy,

Biała panna wspomina kogoś, kto nie wróci.

Za oknem deszcz mży cicho, listów z Kraju nie ma,

W oddali kulawego milknie krok żołnierza.

I tylko to zostaje, co w dźwiękach zatrzyma

Ten, co teraz u krawca modny frak przymierza.

Niespełna rok później, 8 czerwca 1956 roku, Jan Lechoń popełnił w Nowym Jorku samobójstwo.

Wacław Lewandowski. „Poeta niemodnyˮ w POLONIE