Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog
catal_fea

Rękopis zawierający Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium (Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich) oraz Vitae episcoporum Cracoviensium (Żywoty biskupów krakowskich) Jana Długosza to jeden z najwspanialszych rękopisów iluminowanych w polskich zbiorach. Miniatury wykonane przez warsztat Stanisława Samostrzelnika powstawały w latach 1531-1535 na zlecenie biskupa Piotra Tomickiego. Dziś cały rękopis można zobaczyć w Polonie, a każda ze scen ukazanych na obfitujących w szczegóły miniaturach prosi się o ożywienie.

abp4

Święty Stanisław adorowany przez króla Zygmunta Starego i biskupa Piotra Tomickiego. Świętego flankują aniołowie trzymający palmę męczeńską i królewską chorągiew, a u jego stóp klęczy wskrzeszony Piotrowin. Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 4.

abp3

Borzysław herbu Łabędź, arcybiskup gnieźnieński w latach 1316–1317, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 50.

abp2

Wincenty Kot z Dębna herbu Doliwa, arcybiskup gnieźnieński w latach 1437-1448, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 82.

abp6_b

Janusz Suchywilk, arcybiskup gnieźnieński w latach 1374 -1382, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 61.

abp5

Bogumił, arcybiskup gnieźnieński (prawdopodobnie) w latach 1075-1092, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 28.

krolowie_gif

Pokłon Trzech Króli, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 29.

◊◊◊

Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich będzie można zobaczyć w ramach pokazu Pierwsze/Najstarsze w sobotę 27 lutego 2016 w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Więcej informacji TUTAJ, strona wydarzenia na FB. Zapraszamy!

Zobacz także

ogrod14fea

Ogród wiedzy, część XIV

Gdy pewnego dnia Dżahandar ustrzelił na polowaniu antylopę, Hormoz pochwalił mu się, że posiada magiczną umiejętność, która pozwala mu przenieść swoją duszę w każde inne ciało. Dodał, że jeśli Dżahandar ma taką chęć, może nauczyć go tej sztuki…


3742358-17

Wcielenia królowej Wandy

Choć to Wincenty Kadłubek na początku XIII w. jako pierwszy wprowadza Wandę na karty polskiej historiografii, dopiero późniejsi autorzy doprowadzili jej legendę do znanego powszechnie kształtu: opowieści o bajecznej słowiańskiej władczyni, która na czele wojsk przegania niemieckiego adoratora, a później dramatycznie kończy w wiślanych odmętach.


7241114 143

Ogród wiedzy, część XIII

Władca pewnego dalekiego królestwa nie mógł doczekać się następcy. Któregoś dnia przyszedł do niego pustelnik i podarował mu jabłko. Powiedział, by król dał je swojej żonie. Gdy królowa zje owoc, urodzi wkrótce syna. Tak też się stało…


wzalu_fea

W żalu najczystszym

W żalu najczystszym to dzieło wyjątkowe nie tylko ze względu na jego osobisty charakter. Baczyński przyozdobił czterdziestostronicową książeczkę własnoręcznie malowanymi akwarelkami i inicjałami, upodabniając ją do średniowiecznego rękopisu.