Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog

Rękopis zawierający Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium (Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich) oraz Vitae episcoporum Cracoviensium (Żywoty biskupów krakowskich) Jana Długosza to jeden z najwspanialszych rękopisów iluminowanych w polskich zbiorach. Miniatury wykonane przez warsztat Stanisława Samostrzelnika powstawały w latach 1531-1535 na zlecenie biskupa Piotra Tomickiego. Dziś cały rękopis można zobaczyć w Polonie, a każda ze scen ukazanych na obfitujących w szczegóły miniaturach prosi się o ożywienie.

abp4

Święty Stanisław adorowany przez króla Zygmunta Starego i biskupa Piotra Tomickiego. Świętego flankują aniołowie trzymający palmę męczeńską i królewską chorągiew, a u jego stóp klęczy wskrzeszony Piotrowin. Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 4.

abp3

Borzysław herbu Łabędź, arcybiskup gnieźnieński w latach 1316–1317, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 50.

abp2

Wincenty Kot z Dębna herbu Doliwa, arcybiskup gnieźnieński w latach 1437-1448, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 82.

abp6_b

Janusz Suchywilk, arcybiskup gnieźnieński w latach 1374 -1382, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 61.

abp5

Bogumił, arcybiskup gnieźnieński (prawdopodobnie) w latach 1075-1092, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 28.

krolowie_gif

Pokłon Trzech Króli, Catalogus archiepiscoporum Gnesnensium, p. 29.

◊◊◊

Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich będzie można zobaczyć w ramach pokazu Pierwsze/Najstarsze w sobotę 27 lutego 2016 w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Więcej informacji TUTAJ, strona wydarzenia na FB. Zapraszamy!

Zobacz także

Urna ze spopieloną książką

Urna

Urna to oczywiste memento, ale także zobowiązanie, wyzwanie. Nie tylko dla bibliotekarzy, ale również dla darczyńców Biblioteki Narodowej, dla czytelników. Konkret obok którego nie można przejść obojętnie.


Oko nicości

Poraża mnie myśl, że w poszukiwaniu znaczenia tej garści popiołu wypada odwrócić perspektywę, w której patrzymy na oko i próbujemy domyślić się twarzy, czaszki, istoty zamysłu tego, co się stało.


Jak czytać Bogurodzicę?

Nie dysponujemy nagraniami ze średniowiecza, ale dzięki badaniom nad historią języka polskiego i dziejami zmian fonetycznych możemy podejmować próby rekonstrukcji tego, jak mogły brzmieć najstarsze polskie teksty w czasach, gdy je spisywano.