Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog

Psie sucharki / typy psów


Typy, rasy i rodzaje psów z książki podpułkownika Stefana Błockiego Nasze psy. Vademecum miłośnika psa (Wilno 1933) w ujęciu Psich Sucharków.

polona3„Epizody z bitwy pod Salaminą i walk Gallów z Rzymianami mówią nam o psie, jako jednostce bohatersko walczącej i nie ustępującej z pola bitwy. […] Z epoki wojen Napoleona sławna jest historia suki «Minetty» i pudla «Moustacha», wymienianych rozkazami pochwalnymi za zasługi i bohaterstwo w walkach pod Marengo i pod Austerlitz”.

polona5

„Mops jest pieskiem nieco ciężkim i muskularnym, nie powinien on jednak posiadać beczułkowatego wyglądu. […] Oczy duże, czarne, wyłupiaste, pełne wyrazu i ognia”.

polona8

„Pieski bolońskie natomiast są więcej odporne, o ile są chowane racjonalnie i nie przekarmiane słodyczami”.

◊◊◊

[ciąg dalszy nastąpi]

Zobacz także

Gra w praszczura

„Dziś już wiemy, że Polacy nie pochodzą od bajecznego Assarmotu” napisano dzieciom explicite dopiero w XX wieku, choć historycy sto lat wcześniej starali się skruszyć tego niefortunnego prototurbosłowiańskiego bałwana…


Urna ze spopieloną książką

Urna

Urna to oczywiste memento, ale także zobowiązanie, wyzwanie. Nie tylko dla bibliotekarzy, ale również dla darczyńców Biblioteki Narodowej, dla czytelników. Konkret obok którego nie można przejść obojętnie.