Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog

Psie sucharki / typy psów


Typy, rasy i rodzaje psów z książki podpułkownika Stefana Błockiego Nasze psy. Vademecum miłośnika psa (Wilno 1933) w ujęciu Psich Sucharków.

polona3„Epizody z bitwy pod Salaminą i walk Gallów z Rzymianami mówią nam o psie, jako jednostce bohatersko walczącej i nie ustępującej z pola bitwy. […] Z epoki wojen Napoleona sławna jest historia suki «Minetty» i pudla «Moustacha», wymienianych rozkazami pochwalnymi za zasługi i bohaterstwo w walkach pod Marengo i pod Austerlitz”.

polona5

„Mops jest pieskiem nieco ciężkim i muskularnym, nie powinien on jednak posiadać beczułkowatego wyglądu. […] Oczy duże, czarne, wyłupiaste, pełne wyrazu i ognia”.

polona8

„Pieski bolońskie natomiast są więcej odporne, o ile są chowane racjonalnie i nie przekarmiane słodyczami”.

◊◊◊

[ciąg dalszy nastąpi]

Zobacz także

Jak czytać Bogurodzicę?

Nie dysponujemy nagraniami ze średniowiecza, ale dzięki badaniom nad historią języka polskiego i dziejami zmian fonetycznych możemy podejmować próby rekonstrukcji tego, jak mogły brzmieć najstarsze polskie teksty w czasach, gdy je spisywano.


Ogród wiedzy, część XIV

Gdy pewnego dnia Dżahandar ustrzelił na polowaniu antylopę, Hormoz pochwalił mu się, że posiada magiczną umiejętność, która pozwala mu przenieść swoją duszę w każde inne ciało. Dodał, że jeśli Dżahandar ma taką chęć, może nauczyć go tej sztuki…


Wcielenia królowej Wandy

Choć to Wincenty Kadłubek na początku XIII w. jako pierwszy wprowadza Wandę na karty polskiej historiografii, dopiero późniejsi autorzy doprowadzili jej legendę do znanego powszechnie kształtu: opowieści o bajecznej słowiańskiej władczyni, która na czele wojsk przegania niemieckiego adoratora, a później dramatycznie kończy w wiślanych odmętach.


Ogród wiedzy, część XIII

Władca pewnego dalekiego królestwa nie mógł doczekać się następcy. Któregoś dnia przyszedł do niego pustelnik i podarował mu jabłko. Powiedział, by król dał je swojej żonie. Gdy królowa zje owoc, urodzi wkrótce syna. Tak też się stało…