Kulinarny Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog

Restaurujemy!


Restaurujemy! Pamięć o tym, co kiedyś znajdowało się na polskim stole, w menu międzywojennej restauracji, w magnackiej spiżarni, w zamkowej piwnicy. Co podawano na birbanckim bankiecie, w dziewiętnastowiecznej karczmie i szlacheckim dworze? Kosmopolityczne trendy, lokalne tradycje, sezonowe składniki – to nie wynalazek mody na gotowanie, to coś, co ma źródło w naszej historii. Kulinaria to nie tylko przepisy, to również ważne tropy literackie, osobiste obsesje, religijne nakazy, część naszej tożsamości…

Czy wiemy jak wygląda polskie dziedzictwo kulinarne? Czy wiemy gdzie go szukać? Jaki jego obraz znajdziemy w babcinych wspomnieniach, zapiskach przodków, w starych jadłospisach, a przede wszystkim w książkach kucharskich? Jaki w tekstach, obrazach, tekstach piosenek, librettach, aforyzmach, pamiętnikach i drukach ulotnych: reklamach, biletach, broszurach?

Te pytania zadaliśmy polskim ekspertom w dziedzinie kulinariów: dziennikarzom, aktywistom, kucharzom, promotorom dobrej kuchni i znawcom regionalnych specjałów. Źródłem dla ich poszukiwań jest POLONA – najnowocześniejsza i największa polska biblioteka cyfrowa.

Od dziś na POLONA/BLOG pojawiać się będą odszukane opowieści, przepisy, porady i osobiste historie. Razem z ekspertami w dziedzinie kulinariów staramy się zrekonstruować polskie dziedzictwo kulinarne.  I zastanowić się: jaki obraz polskiej kuchni wyłania się z tych tekstów? Czy i w jaki sposób może być inspiracją dla dzisiejszych szefów kuchni, domowych kucharzy, badaczy tożsamości.

 

Licencja Creative Commons
Restaurujemy! by polona.pl is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Zobacz także

Na lody

Do zrobienia pomienionych lodów bierze się butelkę wina szampańskiego, białego lub czerwonego podług upodobania, 6 cytryn, 3 ćwierci funta wyczyszczonego cukru, pół kwarty wody i 4 białka z iay na piankę ubitych…


Karp

Dla mnie to subtelność zalana tłuszczem, roznosząca po podniebieniu smak spokojnego żeru. To także dostępność i taniość – niezaprzeczalne zalety, czyniące z owej ryby obiekt pożądania nie tylko kuchni restauracyjnej, ale także domowej…