Przegląd Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona/Blog

Bill Domonkos, autor eksperymentalnych filmów i animacji, którego prace pokazywane były na festiwalach filmowych, w kinach, galeriach i muzeach na całym świecie, w swoich działaniach łączy animację cyfrową 2D i 3D z efektami specjalnymi. Wykorzystuje również przetwarzane przez siebie stare nagrania i inne materiały archiwalne. Prace Domonkosa można zobaczyć na jego Tumblr-blogu, Facebooku i stronie autorskiej, a – co najważniejsze – robi on również animowane gify na podstawie fotografii i grafik z Polony. Przedstawiamy wybór naszych ulubionych.

 

Kurtaczek (najpewniej Erythropitta kochi) określony jako „Merle des Philippines”, Georges-Louis Leclerc de Buffon, Histoire naturelle des oiseaux, tome quatriême, A Paris: de l’imprimerie royale, 1777.

Benedykt Jerzy Dorys, Portret Marii Gorczyńskiej z flakonikiem perfum „Amour amour” firmy Jean Patout, 1930 r.

„Zalety i wady ciała kobiecego”, Anna Fischer-Dückelmann, Kobieta lekarką domową…, Wiedeń 1912.

Oblicze Chrystusa z krucyfiksu w bazylice św. Stanisława w Wilnie, pocztówka, przed 1939 r.

Polowanie, litografia, po 1826 r.

Benedykt Jerzy Dorys, Portret mężczyzny w szaliku i płaszczu z podniesionym kołnierzem, 1933 r.

Zobacz także

Jak czytać Bogurodzicę?

Nie dysponujemy nagraniami ze średniowiecza, ale dzięki badaniom nad historią języka polskiego i dziejami zmian fonetycznych możemy podejmować próby rekonstrukcji tego, jak mogły brzmieć najstarsze polskie teksty w czasach, gdy je spisywano.


Ogród wiedzy, część XIV

Gdy pewnego dnia Dżahandar ustrzelił na polowaniu antylopę, Hormoz pochwalił mu się, że posiada magiczną umiejętność, która pozwala mu przenieść swoją duszę w każde inne ciało. Dodał, że jeśli Dżahandar ma taką chęć, może nauczyć go tej sztuki…


Wcielenia królowej Wandy

Choć to Wincenty Kadłubek na początku XIII w. jako pierwszy wprowadza Wandę na karty polskiej historiografii, dopiero późniejsi autorzy doprowadzili jej legendę do znanego powszechnie kształtu: opowieści o bajecznej słowiańskiej władczyni, która na czele wojsk przegania niemieckiego adoratora, a później dramatycznie kończy w wiślanych odmętach.


Ogród wiedzy, część XIII

Władca pewnego dalekiego królestwa nie mógł doczekać się następcy. Któregoś dnia przyszedł do niego pustelnik i podarował mu jabłko. Powiedział, by król dał je swojej żonie. Gdy królowa zje owoc, urodzi wkrótce syna. Tak też się stało…